ponedeljek, 3. februar 2014

10. projektna naloga: Družabna omrežja v izobraževanju

Pri prvem delu naloge smo morali poiskati šest družabnih omrežij in jih primerjati med seboj.

1. FACEBOOK je družabna spletna stran za uporabnike, starejše od 13 let, ki jo je leta 2004 ustanovil Mark Zuckerberg. Uporabnikom omogoča, da se brezplačno povežejo na eno ali več omrežij in komunicirajo z ostalimi ljudmi iz istega omrežja. Sporočila lahko pošiljajo na zid prijateljev, nalagajo slike, komentirajo, označijo ljudi na fotografiji. Ustvarijo lahko tudi zaprte ali odprte skupine, kar je zelo priročno za šolarje in študente, saj je tako celotna skupina obveščena o dogodkih in ostalih zadevah. (vir)

vir

2. FLICKR je spletno mesto, ki omogoča gostovanje za slike in videoposnetkom. Tako kot Facebook, je namenjen uporabnikom starejšim od 13 let. Shranjevanje slik omogoča z osebami, s katerimi mi to želimo. Slike lahko naložimo preko interneta, mobilnega telefona, elektronske pošte ali namizne aplikacije. Če hočemo na portalu več prostora in polno funkcionalnost je omrežje plačljivo. (vir)

vir


3. EDMODO je družabno omrežje, namenjeno učencem in učiteljem, da lahko sodelujejo med sabo. S pomočjo omrežja, lahko rešujejo različne naloge, kvize, objavljajo različna učna gradiva. Poleg učencev in učiteljev so lahko vključeni tudi starši, ki tukaj prejmejo različna obvestila o otroku, njegovih ocenah in dogodkih v šoli. (vir)

vir


4. TWITTER je družabno omrežje, ki uporabnikom omogoča, da objavijo sporočilo, dolgo do 140 znakov, ki ga imenujejo "tweet". Za razliko od Facebooka in Flickr, Twitter nima starostne omejitve, uporablja pa ga že preko 500 milijonov uporabnikov, ki dnevno objavijo 340 milijonov tweetov. (vir)

vir


5. SKYPE je brezplačno telefonsko omrežje, ki uporabnikom omogoča video pogovor do 5 uporabnikov, prav tako pa lahko med sabo izmenjujejo besedilna sporočila in datoteke. (vir)

vir


6. GOOGLE + je projekt družabnega deljenja, ki združuje Gmail, Android, Chrome ter še nekaj njihovih Googlovih storitev. Glavni koncpet Google + sestavljajo Google circles (omogoča selektivno deljenje informacij s prijatelji ali skupinami prijateljev), Google Sparks (vir novic o temah, ki jih določi sam uporabnik), Google Hangouts (spletno mesto za srečevanje s prijatelji, kjer lahko v živo klepetajo) in navezava z androidom (deljenje svoje lokacije, takojšnje nalaganje fotografij). (vir

vir

Pri drugem delu naloge smo morali pripraviti tri aktivnosti za temo, ki bi jo izpeljali s pomočjo družabnega omrežja.

  1. aktivnost: Učenci so morali izbrati temo, ki jo bomo predstavili pri pouku.
  2. aktivnost: Ogledati so si morali video in potem napisati svoje mnenje o prednostih in slabostih sistemov za učenje
  3. aktivnost: Napisati so morali povzetek vseh predstavljenih sistemov za učenje in mi jih posredovati na e-mail naslov.


9. projektna naloga: Video in ...tube

3 viri iz YouTube:











3 viri iz TeacherTube:




3. Moodle lesson


Jaz sem na YouTube naložila svojo spletno zgodbo, ki sem jo ustvarila s programom Alice. 


Najprej sem se morala prijaviti s svojim računom, nato sem lahko prenesla svojo datoteko. Vpisati sem morala naslov, opisati kaj posnetek vsebuje, določiti kategorijo v katero posnetek sodi in označiti vrsto zasebnosti. Počakati sem morala nekaj minut in posnetek je bil že objavljen.

S pomočjo spletne strani TedEd sem ustvarila učni pripomoček za otroke, kjer si ogledajo video in odgovorijo na nekaj vprašanj, potem pa lahko tudi sami postavijo vprašanja v forumu.
Ogledate si lahko TUKAJ.

nedelja, 2. februar 2014

8. projektna naloga: Miselni vzorci in diagrami poteka

Miselni vzorci - le kdo jih ne pozna. V osnovni šoli so se pojavljali kar naprej in vedno smo se spraševali, zakaj. Šele pozneje smo ugotovili, da si z njihovo pomočjo veliko lažje zapomnimo snov, ki se jo moramo naučiti, saj so v miselnih vzorcih pomembne le ključne stvari, ne pa podrobnosti.

Za izdelavo miselnih vzorcev pa ne potrebujemo vedno svinčnika in papirja, obstaja tudi veliko računalniških programov, s katerimi lahko izdelamo pregleden miselni vzorec.

Eden takih programov je tudi XMind, za katerega sem se odločila tudi jaz. Je enostaven za uporabo in omogoča vključevanje hiperpovezave, slik. S puščicami in liki različnih oblik lahko miselni vzorec razvejamo, podnaslove pa lahko tudi skrijemo in tako ostanejo vidni le večji naslovi, ki nas pomagajo spomniti na snov, ki se skriva pod njimi.

Pri mojem miselnem vzorcu sem uporabila različne oblačke in povezave med njimi, uporabila sem tudi nekaj slik in hiperpovezav.

Moj miselni vzorec, povečate ga lahko s klikom na sliko:



Naložite si ga lahko s klikom na povezavo, tam bodo delovale tudi hiperpovezave.

viri slik: slika1, slika2, slika3


Diagrami poteka je diagram za prikaz možnih poti podatkov skozi sistem oz. program ali eden izmed načinov zapisa algoritma. (vir: Wikipedia)

Jaz sem diagram poteka naredila v spletnem programu Lucidchart. Je enostaven za uporabo, všeč mi je bilo predvsem to, da lahko sproti uporabljaš pomoč, če česa ne znaš narediti. Prikazala sem potek, kako se prvič registriramo na Moodle. Slike sem sama izrezala iz spletne strani Moodle.si.


Originalno datoteko si lahko ogledate s klikom na povezavo.

7. projektna naloga: Zvok in zajem zaslona

Pri tokratni nalogi smo morali s poljubnim programom zajeti zaslon in prikazati nastanek enega od izdelkov.

Jaz sem se odločila za program Camtasia Studio 8. Program mi je bil všeč, saj lahko posnameš zvok in sliko hkrati. Jaz sem posnela samo sliko, saj mi mikrofon na računalniku žal ne deluje.
Camtasia je plačljiv program, vendar pa ima Trial verzijo, ki jo lahko uporabljamo mesec dni.

vir


Najprej sem s programom zajela sliko, postopek nastajanja mojega logotipa. Potem sem v istem programu dodala še besedilo in glasbo, vključila sem tri različne glasbene datoteke programa Camtasia. Pri programu mi je bilo všeč predvsem to, da sem vse lako naredila hkrati, ni bilo potrebnih več programov. Na koncu sem izdelek preko programa Camtasia še naložila na portal YouTube, kjer si ga lahko tudi ogledate. Edina slaba lastnost je, da YouTube rahlo zamegli sliko.

Povezava do videa: Klikni tukaj.